Rodzaje kurtek męskich – różne typy

Zróżnicowanie mody męskiej dotyczy także kwestii kurtek. Mężczyzna szukając więc i wybierając odpowiedni fason dla siebie ma do dyspozycji cały ogrom propozycji – powinien przy tym wziąć pod uwagę zarówno własne preferencje i gust, jak i budowę sylwetki. Poszczególne typy kurtek różnią się również materiałem, a także stopniem swojej formalności – warto więc przyjrzeć się kwestii praktyczności. Czy potrzebujemy uniwersalnej, czy formalnej stylizacji? Jaka kurtka najbardziej przyda się w naszej garderobie? Jak wybrać kurtkę na poszczególne okazje – a przede wszystkim z jakimi ich rodzajami mamy do czynienia? O tym wszystkim poniżej.

Rodzaje kurtek a typ sylwetki

Oczywiście kurtka nie powinna być dobierana tylko na podstawie typu własnej sylwetki. Nie chodzi tylko o to aby ubranie idealnie leżało na mężczyźnie – mężczyzna powinien przede wszystkim dobrze się w nim czuć, odnaleźć w nim siebie i swój własny charakter. Choć warto znać zasady trafnego doboru i postarać się wykorzystać je w praktyce.

W przypadku kurtek męskich podobnie jak w przypadku innych elementów garderoby wyróżniamy modele jak slim fit, regular fit, czy custom fit. Panowie o sylwetce typu „gruszki”, inaczej określanej jako literka A doskonale będą prezentować się w kurtkach typu custom fit. Choć z założenia krój ten jako najbardziej standardowy powinien pasować na wszystkich Panów. Kurtki te nie są ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne – właśnie dlatego wysmuklają sylwetkę „gruszek”, a także poszerzają optycznie ramiona. Panom o budowie typu literki O pasować zaś powinny luźne kurtki regular fit, zaś tym o literce I zarówno modele custom fit, jak i regular fit.

Bosmanka – dla kogo popularna „dwurzędówka”?

Bosmanka to zdecydowanie jedna z najbardziej ponadczasowych kurtek męskich. Czemu w zasadzie zawdzięcza swoją olbrzymią uniwersalność i popularność? Przede wszystkim można ją uznać za coś w rodzaju swoistej hybrydy a więc połączenia klasycznej długości kurtki z niewątpliwą elegancją płaszcza. Całość zyskuje wówczas nieco smart casualowy charakter. Tradycyjnie wykonana jest z grubej wełny, zaś jej początki datuje się aż na XVIII wiek. Dodatkowo dwurzędówka wyróżnia się szerokimi klapami i wysokim kołnierzem. Doskonale współgra zarówno z brązowymi spodniami w kratę, szalikami w tym samym kolorze, jak i na przykład granatowym półgolfem.

Bomber jacket – czym się charakteryzuje?

Za pierwowzór bomberki uważane są amerykańskie kurtki noszone przez pilotów w latach 50-tych XX wieku. Charakteryzuje się ona stójką oraz ściągaczami zlokalizowanymi przy rękawach. W stylizacjach odnajduje się świetnie jako stylowa opcja na co dzień, jako kurtka letnia, jak również jako nieco bardziej oficjalna stylizacja – w zależności od całej reszty dobranego ubioru. Można ją połączyć na przykład z brązowymi bluzami, koszulami z długim rękawem, czy wełnianymi, granatowymi spodniami.

Kurtka pikowana, a może field jacket?

Kurtka pikowana zwana inaczej kurtką husky to element stroju wzbogacony o geometryczne przeszycia – propozycja ponadczasowa, dopełniająca półformalną oraz casualową stylizację męską. Dobrze pasuje z granatowymi spodniami i brązową marynarką. Zupełnie odmienna jest kurtka polowa. Podobnie jak inne kurtki field jacket została spopularyzowana przez amerykańskich żołnierzy. Wyróżnia się ona czterema, dużymi kieszeniami na przodzie, nawiązującymi do strojów i stylu wojskowego. Field jacket pozwala uzyskać prawdziwie niebanalną stylizację. Świetnie łączy się z jasnoszarymi szalikami, jak i grafitowymi spodniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.