Moda

Koszula w prążki – jak właściwie ją nosić?

koszula

Koszule w prążki, choć niezwykle gustowne i eleganckie w Polsce nie cieszą się zbyt dużym uznaniem. Znajdują się zdecydowanie z tyłu, za tkaninami w popularną kratę, czy po prostu tymi całkowicie jednolitymi. Z czego może to wynikać? Przede wszystkim w oczach części mężczyzn zbyt bardzo przypominają one wzór piżamy – szczególnie te w błękitne prążki, czy po prostu dla niektórych stanowią one dość trudny, a zatem znacznie bardziej wymagający wzór do wpasowania w resztę stylizacji. A całkowicie niepotrzebnie… Najwyższy czas obalić powstałe stereotypy – w końcu koszule w prążki to świetna alternatywa dla innych designów – szkoda więc przez swoją niewiedzę całkowicie z nich zrezygnować. Jak zatem nosić koszule w prązki? Jakie wzory prążkowane wyróżniamy i z czym najlepiej je połączyć? O tym wszystkim poniżej.

Rodzaje prążków na koszulach – przykłady

Prążek prążkowi nierówny. Nie inaczej jest w przypadku koszul. Prążków koszulowych wyróżnić możemy co najmniej kilkanaście, a każdy z nich ma swoją charakterystykę oraz specyficzne nazewnictwo. Choć nie ma nigdzie dokładnie określonej na przykład szerokości prążka – wyróżnić możemy prążki markizowe, klasyczny prążek bengalski, wąski prążek bengalski, prążek cukierkowy, prążek ołówkowy, prążek przerywany, czy  truck stripe. A czym się one różnią między sobą i do jakich elementów garderoby pasują najbardziej?

Prążki markizowe i bengalskie – czym się różnią?

Prążek markizowy należy do jednych z najbardziej oryginalnych wzorów – w końcu niebieski prążek w połączeniu z odcieniem czerwieni przy kołnierzu przyciąga wzrok, zwraca uwagę, a także podkreśla unikalny charakter stylizacji. Co dla jednych stanowi niewątpliwy atut – dla większości stanowi największy minus. Koszule w prążki markizowe są przez niektórych uważane za zbyt wyraziste, a przez to odpowiednie tylko dla Panów o odważnym guście.

Jeśli zaś chodzi o prążek bengalski – można go zobaczyć w kolorze granatu, czerwieni czy błękitu. W jego przypadku można wymienić dwa rodzaje – klasyczny deseń to pionowe białe paski połączone na przemian z tymi w kolorze, jak również tak zwany wąski prążek bengalski – gdzie paski tworzą znacznie drobniejszy deseń bowiem paski ułożone są dużo ciaśniej. Niewątpliwą zaletą obu wzorów jest fakt, że skutecznie wysmuklają one sylwetkę męską. Wąski prążek bengalski wbrew pozorom świetnie łączy się z marynarkami i garniturami w kratkę, a także krawatami z zarówno małymi, jak i dużymi wzorami.

„Candy stripe” – dla kogo?

Prążek cukierkowy charakteryzuje się nieco inną rozstawą wzoru jak prążek markizowy, czy bengalski. W przypadku candy stripe białe tło zajmuje znacznie większą powierzchnię tkaniny, podczas gdy w tych dwóch wspomnianych alternatywach – prążek kolorowy i biały są jednakowej szerokości. Dostrzegalna jest także różnica kolorystyczna – prążek candy znacznie częściej dostępny jest w nietypowych kolorach.

Prążek ołówkowy i przerywany – propozycja nieco bardziej stonowana

Prążek ołówkowy jak sama nazwa wskazuje to biała tkanina pokryta cienkimi liniami, znajdującymi się w równych odstępach, przypominającymi nieco linie ołówka. Są one wyraźnie widoczne, jednak całość przybiera dużo bardziej subtelny charakter, przez co koszula jest dużo chętniej dobierana w stylizacjach męskich. Prążek przerywany zaś charakteryzuje się niejednolitą linią złożoną z krótkich kreseczek. Tak zwany pin stripe dużo częściej spotykany jest w tkaninach garniturowych. Obie propozycje to świetna opcja jako uzupełnienie stylizacji zarówno oficjalnych, biznesowych, jak i półformalnych.

Sprawdź:

https://moda-i-styl.com.pl/mokasyny-i-skarpety-zakazane-polaczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *