Mokasyny i skarpety – zakazane połączenie?

Mokasyny należą oczywiście do jednych z chętniej wybieranych typów obuwia męskiego – a także jednego z tych bardziej „na topie”. Jeszcze kilka lat temu ciężko było dostrzec na ulicy mężczyznę w mokasynach, dzisiaj zaś ten widok nikogo w zasadzie nie zaskakuje. A ich popularność stale rośnie. Mokasyny uważane są za buty wiosenno-letnie, jednak w dalszym ciągu pojawia się wiele pytań i wątpliwości jak w zasadzie należy je nosić – Na gołą stopę, bez skarpet czy to właściwie bez znaczenia? W jaki sposób łączyć mokasyny z innymi elementami garderoby aby uniknąć modowego faux-pas? Czy założenie do tego typu obuwia skarpet jest dopuszczalne, a jeśli tak – w jakich sytuacjach? W końcu od każdych zasad istnieją wyjątki więc dlaczego i w tym przypadku miałoby być inaczej? Pora przybliżyć ten temat i wyjaśnić pojawiające się wątpliwości. 

Mokasyny – kilka słów wstępu

Mokasyny to wygodne, skórzane obuwie, które wywodzi się z kultury Indiańskiej. Zostały one chętnie przejęte przez białych osadników – w końcu nie można odmówić im ani schludnego wyglądu, ani funkcjonalności. Obecnie zaś kojarzą się przede wszystkim ze słonecznymi Włochami – tam bowiem są po prostu uwielbiane, na co ma wpływ korzystny klimat śródziemnomorski. 

Wymienić możemy kilka modeli mokasynów – żeglarskie, driving mocs, czy penny loafers. Czym one się między sobą różnią? Wszystkie uważane są za obuwie typowo wiosenno-letnie, choć mokasynom żeglarskim i dla kierowców zdecydowanie bliżej do lata. Za najbardziej eleganckie uważa się penny loafers oraz nieco mniej tassel loafers – znakomicie odnajdą się więc one w formalnym zestawieniu z garniturem.

Skarpetki i mokasyny – kiedy są dozwolone?

Choć przyjęła się zasada że do mokasynów nie należy zakładać skarpet – istnieją wyjątki od tej reguły. Należy jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W końcu Polsce daleko do klimatu ciepłej Italii więc i to może stanowić pewnego rodzaju przeszkodę lub różnicę. Zatem warunek pierwszy to pogoda. Jeśli jest ona kapryśna nic nie stoi na przeszkodzie aby do mokasynów założyć skarpety. Użytkowanie mokasynów będzie wówczas znacznie przyjemniejsze… przede wszystkim cieplejsze.

Kolejny czynnik, który determinuje to czy popełniamy modową wpadkę ubierając skarpety do mokasynów to materiał z którego wykonane jest wspomniane obuwie oraz rodzaj skarpet. Jeśli mowa o mokasynach ze skóry licowej albo grubszego nubuku dodatek skarpet wcale nie będzie raził nikogo w oczy. Nieco inaczej prezentuje się sprawa w przypadku zamszu – wówczas zdecydowanie należy zapomnieć o skarpetkach, na rzecz po prostu gołej stopy. Nie bez znaczenia pozostaje również sam rodzaj skarpetek. Jeśli już decydujemy się na skarpety do mokasynów powinny być one wykonane z cienkiej, nieprzytłaczającej dzianiny. Szerokim łukiem omijać należy wszystkie grube skarpetki – obowiązują więc zasady nieco podobne jak przy butach wizytowych.

Nie bez znaczenia pozostaje również spójność z resztą stylizacji. I choć noszenie skarpetek z mokasynami znacznie obniża rangę i elegancję stroju nic nie stoi na przeszkodzie aby z ich pomocą stworzyć stylizację o nieco mniej formalnym charakterze. 

Do jakiej stylizacji można więc dobrać skarpetki?

Aby stylizacja wyglądała całkowicie spójnie do mokasynów należy dobrać długie spodnie na przykład jeansy. Absolutnie wykluczone jest połączenie z krótkimi spodenkami i T-shirtem. Stylizację uzupełnić można marynarką w kolorze ciemnego brązu lub granatu oraz dobrze skrojoną koszulą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.